Ktoré potraviny sú vhodné na boj proti refluxu?
Pri konzumácii sa potraviny dostávajú do žalúdka cez ústa a následne pažerák. Avšak u ľudí trpiacich gastroezofágovo refluxovou chorobou (GERD) sa sval na konci pažeráka nezatvára správne. Preto sa celý obsah žalúdka vyvráti naspäť cez prehĺtaciu trubicu. Toto poškodenie môže podráždiť pažerák a spôsobiť zápal záhy a vyvolať iné symptómy.
Základným príznakom pálenia záhy je pocit štípania alebo pálenia žalúdka. Takýmto ťažkostiam predídete, ak si budete dávať pozor na to, čo jete a ak sa budete vyhýbať faktorom, ktoré spôsobujú zápal záhy.
Ktoré potraviny dokážu pomôcť potlačiť príznaky refluxu?
Nižšie ponúkame zoznam niektorých potravín, ktoré vám pomôžu potlačiť príznaky refluxu:
- Zemiaky
Môžu byť varené, pečené alebo dusené. Majú ochranný účinok, keďže vytvárajú neutralizujúcu vrstvu v žalúdočnej sliznici. Zemiaky odporúčame predovšetkým ľuďom trpiacich chorobou GERD.
- Ovos
Ak trpíte GERD-om, táto obilnina je vynikajúcou surovinou na konzumáciu na raňajky. Má uvoľňujúce vlastnosti, je vhodná na zníženie cholesterolu v krvi a navyše je ideálna pri tráviacich problémoch. Ovsené vločky obsahujú glej, čo je rozpustná vláknina, ktorá má zjemňujúce vlastnosti a chráni žalúdočnú sliznicu. Nielen absorbuje žalúdočné kyseliny, ale taktiež potláča príznaky refluxu.
- Mrkva
Táto zelenina neutralizuje kyslosť, keďže obsahuje prírodné alkalické zložky. Odporúčame konzumáciu vo varenej alebo pečenej forme.
- Jablko
Pre vysoký obsah vlákniny, vody, vitamínov a minerálov je najvhodnejšia pre ľudí so žalúdočnými problémami. Pomáha pri trávení a upravuje črevný tranzit pri zápche (pre svoje laxatívne účinky) a hnačke (pre svoj adstringentný účinok). Konzumujte ošúpané a nakrájané, obdržíte tak všetky taníny (antioxidačné zložky, ktoré pomáhajú pri črevnom zápale).
- Mandle
Hoci orechy pre vysoký obsah tuku zvyknú spôsobovať kyslosť v žalúdku, mandle sú alkalické a preto sú jedinou výnimkou. Pomáhajú pri trávení a bojujú aj proti kyslosti.
- Sladké zemiaky
Ide o hľuzu bohatú na vitamíny A, C, kyselinu listovú, draslík, železo a vlákninu. Telo ich trávi pomaly, čo pomáha zmierniť účinky kyslosti spôsobené žalúdočnými šťavami.
- Banány
Sú spomedzi ovocia popredné pre obsah alkalických zlúčenín. Majú vysokú hodnotu pH, ideálne na boj proti páleniu záhy. Navyše sú zdrojom draslíka a iných minerálov a vitamínov. Obsahujú aj zložky, ktoré stimulujú tvorbu ochrannej vrstvy, čím sa z nich stáva prírodný žalúdočný ochranca.
- Potraviny s nízkym obsahom tuku
Do tejto skupiny zaraďujeme biele ryby a chudé mäsá (kura a morka). Pripravujte ich jednoducho, bez použitia veľkého množstva oleja (v rúre, dusené alebo na grile).
Čo môžete urobiť, aby ste znížili príznaky refluxu?
Ponúkame aj iné opatrenia, ktoré môžete podniknúť, aby ste znížili príznaky refluxu:
- Jedzte menšie porcie častejšie (najlepšie 5-krát denne).
- Zamedzte jedenie pred spaním.
- Vyhýbajte sa alkoholickým a sýteným nápojom.
- Obmedzte konzumáciu dráždivých potravín ako paradajky, cibuľa, citrusy, káva, mäta a čokoláda.
- Obezita podporuje reflux, preto je najvhodnejšie udržiavať váhu v rovnováhe.
Pamätajte, že môžete zájsť aj po odbornú radu u nutričného poradcu, ktorý vám môže pomôcť znížiť a kontrolovať príznaky.