Čo robiť, keď vás popŕhli medúza
Stačí jedno popŕhlenie medúzou a máme pokazenú dovolenku. Španielska spoločnosť Semergen zverejnila odporúčania a rady, čo robiť a čo nerobiť v takejto situácii.
Medúza je morský rôsolovitý živočích v tvare zvona, dlhé chápadlá má nabité pŕhlivými bunkami, ktoré vylučujú toxíny pri šuchnutí o ľudské telo.
Existuje okolo 10 000 druhov medúz, z ktorých len 1% sú životu nebezpečné. Popŕhlenie môže spôsobiť poranenia kože, bolesť, štípanie, pálenie, nevoľnosť, vracanie, kŕče, bolesť hlavy prípadne narušiť celkový stav človeka. V niektorých prípadoch môžu vyvolať aj dlhodobé alergické reakcie.
Predtým ako začnete liečiť popŕhlenie medúzou uistite sa, že ste v bezpečí. Ďalej by ste mali postupovať nasledovne:
- Umyť postihnuté miesto slanou vodou alebo fyziologickým roztokom.
- Dostať sa k najbližšej prvej pomoci.
- Ak zostalo nejaké chápadlo na poranenom mieste, odstráňte ho pinzetou.
Na zmiernenie bolesti a pálenia priložte studené obklady. Výnimkou je medúza mechúrová, po ktorej popŕhlení musíte prikladať teplé obklady. Ak je bolesť príliš silná, prípadne sa váš stav zhoršuje, vyhľadajte lekársku pomoc.
Po ošetrení postihnuté miesto natrite ochranným prípravkom pred slnečným žiarením.
Pozor na mýty!
Existuje veľké množstvo mýtov ako liečiť popŕhlenia. Predstavitelia Semergenu odmietajú umývať postihnuté miesto sladkou vodou, ľadom, prípadne močom. Nemali by ste šuchať o ranu žiadne predmety, piesok alebo miesto zohrievať (okrem popŕhlenia vyššie spomenutej medúzy).
Na záver je veľmi dôležité dodržiavať zákazy v kúpacích oblastiach, najmä červené vlajky alebo varovanie pred medúzami. Pri ich výskyte by ste sa nemali zdržiavať na okrajoch a kúpajúci by mali byť upozornení, aby sa nedotýkali medúz ani žiadnych iných časti.
Buďte opatrní aj vo vzdialenejších kúpacích miestach a najmä pri útesoch, kde môže hroziť výskyt chápadiel medúzy alebo iných aktívnych častí jej tela.
Ak vo vode plánujete stráviť dlhší čas, použite vhodný ochranný odev.