Ako sa stravovať vyvážene?
Tu je niekoľko tipov a trikov na pestrejšiu stravu.
Aby sme mali správne stravovanie, musíme okrem zohľadnenia jedla, ktoré jeme, myslieť aj na množstvo a štádium života, v ktorom sa nachádzame, keďže naše telo nemá v detstve také výživové potreby ako v dospelosti, resp. v starobe.
Zdravotné problémy môžu pochádzať ako z nadbytku jedla, tak aj z nedostatku tých, ktoré nám dodávajú základné živiny.
Z tohto dôvodu je pestrá strava kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli chorobám, a hoci sa to môže zdať ťažké, s trochou organizácie a trikmi vám to pôjde jednoduchšie.
Čo to znamená mať zdravú a pestrú stravu?
Pestrá strava je taká, ktorá obsahuje dostatočné množstvo a rozmanitosť živín potrebných na to, aby bolo naše telo zdravé.
Zdá sa to byť jednoduché, však? V podstate áno. Len treba mať na pamäti, že telo dospelého človeka potrebuje denne aspoň 2 porcie zeleniny, 2 až 3 porcie ovocia a 2 až 3 potraviny bohaté na bielkoviny.
Výhody pestrej stravy
Hlavným benefitom pestrej stravy je, že predchádza chorobám, no zároveň zlepšuje fungovanie nášho tela.
Ak do pestrej stravy pridáte každodenný pohyb a vylúčite zo stravy potraviny s prebytočným cukrom či tukom, vaše telo bude silnejšie a zdravšie. Táto fyzická pohoda prospeje aj vašej mysli a zlepší vašu náladu.
Tipy na pestrú stravu
Presný návod na pestrú stravu neexistuje, no tu je niekoľko nápadov, ako svoj jedálniček výrazne zlepšiť:
– Raňajky: Sú najdôležitejším jedlom dňa. Obmieňajte ich, kombinujte textúry a teplotu jedla… Buďte inovatívni, aby ste neupadli do monotónnosti.
o Nezabudnite do raňajok zaradiť celozrnné obilniny, mliečne výrobky, ovocie a dávku bielkovín.
– Desiata a olovrant: tieto jedlá sú dôležité, aby ste nabrali silu počas dňa a nezostali úplne hladní na obed alebo večeru. Základom je zaradiť potraviny bohaté na živiny a umierniť konzumáciu vysokokalorických alebo tučných potravín. Dobrou alternatívou môžu byť sendviče. Pozrite si naše tipy na sendviče a pridajte aj porciu ovocia či mliečneho výrobku.
– Obedy a večere: varenie jedál doma môže byť môže byť náročnejšie, a preto niekedy musíme jesť vonku, ale myslite na to, že doma môžete zahrnúť do jedál šaláty, zeleninu, konzervované ryby (tuniak, sardinky atď…), polievku, ryžu, cestoviny… Možností je veľa a hotové sýte jedlo môžete mať pripravené aj do 15 minút. Večere by mali byť ľahšie, aby ste sa pred spaním vyhli tráveniu ťažkých jedál. Môžete si vybrať vývar, šaláty, ryby alebo jogurt s ovocím.
Ako ste videli, zdravé stravovacie návyky sa dajú ľahko nadobudnúť. Naučte sa zdravo stravovať a uvidíte, ako to zlepší vašu fyzickú aj psychickú pohodu.