9 každodenných vecí, ktoré recyklujeme nesprávne
Recyklovanie je jednou z najbežnejších aktivít, ktoré vykonávame pri snahe o udržateľnejší životný štýl.
Čoraz viac z nás si uvedomuje dôležitosť starostlivosti o životné prostredie.
Recyklácia spočíva v triedení odpadu podľa jeho vlastností: ak ide o plast, vložíme ho do žltého kontajnera, papier do modrého kontajnera a ak ide o sklo, do zeleného kontajnera. Sú však kontajnery a odpad, ktorý končí v nesprávnom kontajneri.
1. ŽIAROVKY
Na prvý pohľad sa zdá, že recyklácia žiaroviek je jednoduchá. Keďže ide o sklo, mali by ste ho vložiť do zeleného kontajnera, žiarovky však obsahujú elektronické komponenty. V prípade úsporných a LED žiariviek ich odneste do predajne s elektrozariadeniami alebo svetelnou technikou. Nevyhadzujte ich do komunálneho odpadu.
2. SKLENENÝ ODPAD (zrkadlá a sklenené popolníky)
Tieto obsahujú aj iné materiály okrem skla. Preto je ich potrebné v malom množstve vyhodiť do zmesového odpadu alebo na zberný dvor.
3. TEHLY
Recyklácia tehál je zložitejšia, ako sa zdá. Vďaka svojmu zloženiu sú tvorené rôznymi vrstvami plastu, hliníka a kartónu. Tehly patria medzi stavebný odpad a na zberné miesto odpadu.
4. KUCHYNSKÝ PAPIER (obrúsky, vreckovky)
Veľa ľudí robí chybu, že ich po použití odhodí do nádoby na papier, no keďže vám tam pravdepodobne zostali zvyšky jedla, mali by ste tieto zvyšky vyhodiť do bio nádoby alebo komunálneho odpadu.
5. PLASTOVÁ A HLINIKOVÁ FÓLIA
Sú jedným z najpoužívanejších produktov v kuchyni, ale ako ich recyklovať? Obe je potrebné hádzať do žltého kontajnera.
6. KONZERVA
Kovové obaly, železné konzervy a nezálohované plechovky, kovové výrobky, nezálohované hliníkové plechovky od nápojov patria do kontajnera na kovy. Pokiaľ takýto kontajner nemáme, dáme ich do žltého kontajneru.
7. POUŽITÉ OLEJE
Ak kuchynský olej skončí po použití vo výlevke, zanesie kanalizáciu a svojím zápachom pritiahne hlodavcov. Ak sa však separuje, môže ešte poslúžiť. Zbierajte olej do plastovej fľaše a prineste ho na odberné miesto.
8. ELEKTRONICKÉ ZARIADENIA
Elektronické zariadenia sú vyrobené zo škodlivých prvkov, ako sú fosfor, ortuť a chladiace plyny. Z tohto dôvodu je najlepším spôsobom, ako ich recyklovať, odovzdať ich do autorizovaného závodu.
9. KORKOVÉ ZÁTKY
V prípade korkových zátok je najlepšie ich kompostovať. Ak túto možnosť nemáte, vyhoďte ich do nádoby na biologický odpad.