10 tipov, ako nemrhať jedlom
Ako sa môžete vyhnúť vyhadzovaniu jedla doma a pri nakupovaní?
Približne tretina potravín celosvetovej produkcie sa buď pokazí alebo nezužitkuje. Podľa Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) skončí v koši dokopy 1 300 miliónov ton potravín.
Čo si predstaviť pod pojmom „mrhať jedlom“?
Jednoducho vyhodiť potraviny, ktoré sa nepredajú alebo neskonzumujú v domácnostiach, reštauráciách alebo kaviarňach.
Prečo je dôležité nemrhať jedlom?
- Pretože zároveň to znamená mrhanie pracovnou silou, peniazmi, cennými zdrojmi (ako napríklad semenami, vodou, krmivom a pod.), pracovníkmi výroby, dopravou a jedlom.
- Takéto mrhanie je nemorálne vo svete, v ktorom podľa nedávnych údajov OSN, 821 miliónov ľudí hladuje (1 z 9) a kde viac ako 150 miliónov detí trpí spomaleným rastom.
- Mrhanie potravinami navyše zvyšuje vypúšťanie skleníkových plynov a prispieva aj ku klimatickým zmenám.
Ako nemrhať jedlom?
Zozbierali sme niekoľko rád ako na to od FAO:
Ako sa vyhnúť mrhaniu jedla počas nákupov?
- Kupujte len to, čo reálne potrebujete. Najlepšie je, ak si týždeň dopredu naplánujete jedálniček. Napíšte zoznam potravín, ktoré potrebujete a snažte sa ho dodržať. Takto sa vyhnete nielen mrhaniu a ušetríte, ale podporíte aj vyváženejší spôsob stravovania.
- Vyhnite sa akciám a výhodným ponukám. Nenechajte sa zviesť ponukou 3 za cenu 2, ak reálne viete, že to neskonzumujete. Zľava totiž nakoniec aj tak skončí v odpadkoch.
- Nenakupujte s prázdnym žalúdkom. Je dokázané, že hladní ľudia nakupujú viac potravín, než čo reálne dokážu skonzumovať.
- Overte si dátum spotreby potravín. Predtým, ako pridáte výrobok do nákupného košíka, ubezpečte sa, akú má trvanlivosť. Vyhnete sa kúpe potraviny, ktorej čoskoro končí a nakoniec ju budete musieť vyhodiť.
- Spotrebujte do: označuje dátum, dokedy bude potravina bezpečná na konzumáciu.
- Minimálna trvanlivosť: Znamená, že kvalita danej potraviny je najlepšie do daného dátumu, ale je bezpečná na konzumáciu aj po danom dátume.
- Dátum spotreby: ide o orientačný dátum, ktorý je užitočný pri inventúre pre výrobcov a obchodníkov.
Ako sa vyhnúť mrhaniu jedla v domácnosti?
Práve v domácnostiach sa najviac zvykne mrhať jedlom, no môžete sa tomu vyhnúť nasledovnými tipmi:
- Snažte sa udržiavať chladničku v dobrom stave. Netýka sa to len potravín, ale aj teploty. Ubezpečte sa, že potraviny sa nachádzajú v teplote od 1-5 º C, budú čerstvejšie a udrží aj ich trvanlivosť.
- Nakladajte malé porcie jedla. Je dôležité, aby ste dobre zhodnotili každú porciu pri príprave a servírovaní. Jedlo, ktoré zostane v hrnci sa vždy môže použiť aj na ďalší raz.
- Využite každú časť. Ak máte napríklad prezreté ovocie, využite ju na prípravu džemu alebo kompótu.
- Zužitkujte zvyšky jedla. Zapojte predstavivosť a využite zvyšky na prípravu iného jedla na ďalší deň.
- Prvý dnu, prvý von. Použite najprv výroky, ktoré ste kupovali ako prvé. Najnovšie potraviny umiestnite dozadu a staršie presuňte dopredu.
- Darujte prebytok potravín. Ak vám zvýši jedlo, podeľte sa. Za žiadnych okolnosti nevyhadzujte! V súčasnosti existujú aplikácie ako Olio, ktoré umožnia podeliť sa o jedlo so susedmi.
Riaďte sa týmito jednoduchými tipmi a vyhnite sa mrhaniu ton jedla, ktoré podľa FAO skončia v odpadkoch.