5 unikátov na Slovensku, ktoré nenájdete nikde inde vo svete︱Nie je túra bez Štúra
Slovensko je krajinou plnou zaujímavých miest a pamiatok. V tomto článku vám predstavím niekoľko unikátov, na ktoré môžeme byť právom hrdí a závidieť nám ich môžu aj v zahraničí. Už ste o nich počuli?
Nádvorie Európy v Komárne
Nádvorie Európy je architektonickým unikátom nielen v rámci našej krajiny, ale dokonca celej Európy. Vzniklo v období vstupu Slovenska do Európskej únie, škoda je len to, že nie je celkom dokončené… Nachádzajú sa tam budovy reprezentujúce architektúru a stavebné slohy viac ako 30 európskych krajín ako napríklad Taliansko, Wales či Španielsko. Ideálny tip na výlet, počas ktorého sa za jeden jediný deň poprechádzate po takmer celej Európe.
Haluzická tiesňava
V neveľkej obci Haluzice neďaleko Trenčína nájdete miesto, ktoré svojou vegetáciou pripomína dažďový prales. Áno, čítate správne. Nachádza sa tam totiž Haluzická tiesňava, ktorá je dlhá približne 1,5 kilometra a okolité svahy a steny siahajú až do výšky 50 metrov. Jej zaujímavosťou je aj to, že sa neustále rozširuje a mení. Neďaleko tohto prírodného unikátu sa nachádza krásna zrúcanina kostolíka, ktorú sa rovnako oplatí vidieť.
Slovenská Sahara
Na Záhorí zas môžete navštíviť Šranecké piesky, ktoré sú často označované ako Slovenská Sahara. Už ste o tomto mieste počuli? Ide o chránený areál v správe štátnej ochrany prírody Záhorie. Keď máte chuť poprechádzať sa bosý po piesku, tak toto miesto je na to ako stvorené. V minulosti bolo na vstup do priestorov Vojenského obvodu Záhorie potrebné povolenie, dnes tam môžete vstupovať počas víkendov voľne, ak práve neprebiehajú vojenské cvičenia. Tie sú dopredu plánované a ich harmonogram je pravidelne aktualizovaný na stránke ministerstva obrany.
Skalné obydlia v Brhlovciach
Skalné obydlia patria nielen k slovenským, ale aj celosvetovým unikátom. V neveľkej obci, východne od Levíc, sa nachádzajú domy vysekané priamo do skaly. Tie patria k najvýznamnejším pozostatkom ľudovej architektúry u nás. Hovorí sa, že prvé takéto obydlia vznikali už v 16. storočí, v období tureckých vojen ako odpoveď na hroziace nebezpečenstvo. To, že ide o jedinečné stavby, dokazuje aj fakt, že vyhĺbiť obydlie do skalnej steny trvalo v niektorých prípadoch dlhé roky. Skalné obydlia disponujú zaujímavou vlastnosťou, pretože v lete chladia a v zime zase príjemne hrejú.
Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach
Hovorí vám niečo obec Vyhne neďaleko Banskej Štiavnice? Ak náhodou nie, tak vám prezradím, že aj v tejto obci sa nachádza veľmi zaujímavá pamiatka. Slovenský architekt Ladislav Hudec je dodnes označovaný aj ako „otec ázijských mrakodrapov“. Práve vo Vyhniach sa nachádza krásna kaplnka, ktorá je jeho jedinou stavbou mimo územia Číny.
Viete o ďalších podobných unikátoch, ktoré sa nachádzajú na Slovensku? Neváhajte a podeľte sa s nimi v komentároch na našom Facebooku.